• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
 • Кыргыз
Українці в Киргизстані
Опубліковано 23 серпня 2012 року о 00:08

Українські освітні центри Киргизстану

с.Петрівка

За всілякого сприяння Посольства, розвивається українське недільне шкільництво у селі Петрівка Московського района Чуйської області. У 2008 році Посольством проведено роботу щодо оновлення матеріальної та інформаційної бази українського класа, школі передано українські народні костюми для дітей. На відкритих уроках діти недільних класів із задоволенням демонструють своє вміння читати вірші українською мовою, співати пісні.

За систематичного сприяння з боку дипустанови та наданих інформаційних матеріалів, проводяться уроки з викладання української мови і літератури, а також заняття присвячені видатним, знаменним, пам’ятним датам у житті українського суспільства.

Створений за ініціативи Посольства у лютому 2006 р. дитячий український ансамбль села «Петрівка» бере участь в обласних та районних конкурсах «Юні таланти«, оновлює український репертуар, виступає з концертами в селах Московського району Чуйської області.

Бішкекський гуманітарний університет

Один з провідних і престижних учбових закладів, визнаний лідер вищого гуманітарного утворення в Киргизькій Республіки.

Продовжується активна співпраця і розвиток Центру вивчення української мови і культури, відкритого в БГУ в жовтні 2002 р.

Займається «українським напрямом» Декан факультету Слов'янознавства БГУ Елебесова Світлана Олександрівна.

Згідно з отриманою ліцензію в Центрі проводяться курси української мови.

Один раз на три місяці виходить черговий випуск українсько-киргизького студентського видання Центру «Інформаційний вісник» (розповсюджується безкоштовно серед української діаспори, державних установ, суспільних організацій, студентської молоді Киргизстана і тому подібне, у тому числі в регіонах країни, а також розміщується на стендах перед Посольством).

Спільно з Посольством здійснюються заходи щодо української тематики, проводяться семінари.
Щорічно проходять фестивалі «Дні України в БГУ».

Центр Україністики Киргизько-Російського Слов'янського університету створений 1 вересня 2001 року, де впроваджено вивчення української мови як другої іноземної з включенням відповідного запису до диплома.
На базі Центра постійно проводяться заходи з популяризації української культури. Одним з них є яскраві щорічні «Українські вечорниці».

КНУ

27 січня 2009 року відбулось урочисте відкриття нового Центра україністики на базі Киргизького національного університета ім.Ж.Баласагина (КНУ), облаштованого меблями, комп’ютерною та організаційною технікою завдяки бюджетній програмі 1401150 «Заходи щодо підтримки зв’язків з українцями, які проживають за межами України» .

Українське товариство Киргизької Республіки «Берегиня» (УТКР) – Республіканське громадське об’єднання українців

Українське товариство Киргизької Республіки «Берегиня» засновано на Установчій Конференції у м. Бішкеку 13 червня 1993 року. Ініціаторами створення стали видні представники української діаспори: вчені І.О. Шерстюк та Г.М. Хлипенко, журналісти О.І. Мальований та Є.В. Денисенко, педагоги В.В. Нарозя та Н.П. Шульга, підприємець В.М. Романів, депутат В.Д. Слівенко, ветеран праці Л.Х. Шепшелій.

За 15 років безперервної діяльності УТКР «Берегиня» досягло значних успіхів в реалізації соціально-політичного, культурно-освітнього, інформаційного та наукового напрямків, веде активну роботу по зміцненню міжнаціональної злагоди та єдності народу Киргизстану, розвитку співробітництва між Україною та Киргизією, відносин дружби між українським та киргизьким народами.

Основні досягнення:

 • видання I та II випусків наукового збірника «Українці в Киргизстані: Статті. Дослідження. Матеріали.» (редактор, професор Г. Хлипенко);
 • діяльність Українськогонародногоансамблю «Барвінок». З часу заснування у 1991 р. - на його рахунку більше 500 концертних програм. Кращі записи коллективу неодноразово звучали в ефірі Національного телерадіо Киргизстану. УНА «Барвінок» багаторазовий лауреат Першої премії фестивалю «Співочі голоси Киргизстану», володар «Гран Прі» міжнародного фестивалю «Ирдайли киргиз ирларин» («Співаємо киргизькі пісні»). Рішенням колегії Міністерства освіти та культури КР у 2003 р. ансамблю присвоєно почесне звання «Народний» (керівник В. Нарозя);
 • радіопрограма «Берегиня» І Національного радіоканалу Киргизької Республіки. З часу заснування у 1998 р. в ефір вийшло більше 400 радіопередач, реалізовано проекти «Співдружність народів – співдружність культур» (українською, киргизькою та російською мовами), «Етнічна раідомозаїка Киргизстану», «Громадяни України в Киргизстані» та «Громадяни Киргизстану в Україні» (автор та ведучий В. Нарозя);
 • участь у створенні українських класів, освітніх центрів в м. Бішкек та в місцях компактного проживання українців (ініціатор Л.Х. Шепшелій).
 • розробка і підтримка Інтернет-сайту УТКР «Берегиня». Адреса: http://uokbereg.to.kg (Н.Д. Коминарець)
 • відродження українських народних традицій (Щедрого Вечора, Великодня, Івана Купала та інш.);
 • діяльність історичногоклубу «Спадщина» (щорічне проведення Шевченківських днів та Дня пам’яті жертв Голодомору 1932/33 рр.) (керівник Г. Захарченко);
 • діяльність українських творчих колективів Чуйської області – фольклорний ансамбль «Зачарівня пісня» с. Петропавлівка (кер. Н. Ермакова), «Калина» с. Біловодське (кер. В. Шевченко), «Червона калина» с. Полтавка (кер. В. Медвєдєва);
 • заснування кабінету «Україністики» та створення книжкового фонду бібліотекиукраїнської книги при головному офісі УТКР «Берегиня»;
 • підготовка наукового матеріалу «Киргизька література і Т.Г. Шевченко» на замовлення Академії наук України до нового 6-ти томного видання Шевченківської енциклопедії з нагоди 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка (автор, професор Г.Хлипенко).

УТКР – член Асамблеї народу Киргизстану (АНК), що об’єднує громадські організації більше 30-ти етносів; Української Всесвітньої Координаційної Ради (УВКР); засновник Товариства дружби «Киргизстан – Україна». УТКР «Берегиня», крім столиці Бішкеку, має філіали в місцях компактного проживання українців – міста Токмак, Кара-Балта, Каракол та Ош, села Садове, Петропавлівка, Петрівка, Полтавка, Сокулук, Ново-Покровка… Робота товариства будується цілковито на громадських засадах.

З часу заснування очолює Українське товариство Киргизької Республіки «Берегиня» Відмінник народної освіти Киргизької Республіки, Заслужений працівник культури України Нарозя Володимир Володимирович – громадський та культурний діяч української діаспори.

Народився 22 лютого 1961 р. в місті Чортків Тернопільської області.

Має дві вищі освіти: закінчив з відзнакою музично-педагогічний факультет Київського державного педагогічного університету імені Драгоманова і, також з відзнакою, юридичний факультет Киргизького Національного університету.

З 1986 р. живе і працює в Киргизстані. Завідував кафедрою Бішкекського педагогічного коледжу, відмінник народної освіти Киргизької Республіки (1994).

Ініціатор створення і голова Ради Українського товариства Киргизької Республіки «Берегиня» (з 1993 р.).
Засновник і художній керівник Українського народного ансамблю «Барвінок» (з 1991 р.).

Віце-президент товариства дружби «Киргизстан–Україна» (з 1996 р.).

На ІІ, ІІІ і ІV Всесвітніх форумах українців обирався до складу Президії Української Всесвітньої Координаційної Ради від Східної діаспори.

З січня 1998 р. автор і ведучий радіопередачі українською мовою на І хвилі державного радіомовлення Киргизстану.

В 1999 р. нагороджений Почесною Грамотою Киргизької Республіки, а у 2004 р. медаллю «Данк» за активну і плідну працю по зміцненню міжнаціональної злагоди і миру в Киргизстані.

Заслужений працівник культури України (2006).

 

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux