Міністерство закордонних справ України вітає рішення Комітету міністрів Ради Європи щодо незаконного судового процесу над Надією Савченко, ухвалене 30 березня ц.р. Розглядаємо його як важливий жест солідарності цієї міжнародної організації та її держав-членів з українським народом і потужний сигнал на підтримку українських політичних в’язнів в цілому.
Незаконне утримання Надії Савченко та вирок, винесений у її справі 22 березня ц.р., викликали обґрунтоване занепокоєння Комітету міністрів, оскільки вони суперечать фундаментальним засадам Ради Європи: верховенству права, захисту прав людини і демократії. Судовий процес над нею відбувався у некомпетентному суді з серйозними порушеннями та при повному ігноруванні привілеїв та імунітетів Надії Савченко як депутата Верховної Ради України і члена Парламентської асамблеї Ради Європи. Під час судового фарсу, організованого російською владою з пропагандистською метою, було порушено право Надії Савченко на свободу та особисту недоторканність, право на справедливий суд, а також інші права, свободи та елементарні процесуальні гарантії, передбачені Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Комітет міністрів Ради Європи висловив занепокоєння станом здоров’я Надії Савченко, який суттєво погіршився внаслідок тривалого протестного голодування і закликав російську владу надати доступ до неї команді лікарів, яким Надія довіряє, а також її рідним і близьким. МЗС України приєднується до цього заклику і вимагає від Російської Федерації невідкладно надати дозвіл на відвідання Надії Савченко кваліфікованими українськими лікарями або іноземними медиками на її вибір. Безпідставна відмова надати такий доступ викликає обурення і свідчить про намагання російської влади приховати реальний стан її здоров’я та ввести в оману світове співтовариство щодо задовільного самопочуття. Вкотре наголошуємо, що повну відповідальність за стан здоров’я та життя незаконно засудженої Надії Савченко несе російська сторона.
У рішенні міститься чіткий заклик Комітету міністрів Ради Європи до російської сторони негайно та без будь-яких умов звільнити Надію Савченко з гуманітарних міркувань та відповідно до Пакету заходів з виконання Мінських домовленостей. Підтримуємо цей заклик і наголошуємо, що Росія є підписантом і стороною Мінських домовленостей, відповідно до яких всі заручники та незаконно утримувані особи мають бути звільнені. Вимагаємо від російської сторони скасувати протиправне, антигуманне рішення у справі Надії Савченко та забезпечити її негайне звільнення відповідно до міжнародних зобов’язань Російської Федерації.
МЗС України продовжить роботу, спрямовану на залучення потенціалу Ради Європи до захисту прав і свобод та невідкладного звільнення усіх незаконно утримуваних громадян України, які є політичними заручниками та жертвами російської агресії проти України.